search
top

Pieczenie kaczki

Niektórzy uważają, że kaczka jest wręcz niejadalna, inni mówią zaś, że ma najszlachetniejsze mięso jakie tylko jadł człowiek. My przyłączamy się do opinii tych drugich i szczerze polecamy przepis na kaczkę pieczoną.

Pieczona kaczka – przygotowanie i wskazówki

Na początek potrzebna będzie nam średniej wielkości, wypatroszona kaczka, najlepiej taka z zamrażalnika. Kaczkę rozmraża się powoli i zazwyczaj trwa to 24 godziny. Następnie należy zahartować kaczkę wkładając ją na chwilę do gorącej wody i osuszyć. Kaczkę dokładnie marynujemy mieszanką z łyżki miodu, 3 łyżeczek sosu sojowego, 2 łyżek octu i 2 łyżek oleju. Tak nasmarowaną kaczkę wkładamy do lodówki na parę godzin. Przez ten czas na dno naczynia spłynie sos z kaczki, którym ponownie ją nacieramy. Kaczkę, jeśli ktoś lubi, można nadziewać owocami np. gruszkami, żurawiną lub jabłkami. Piekarnik nagrzewamy do ok. 200 stopni, układamy kaczkę na ruszcie, a pod ruszt podstawiamy naczynie na ściekający tłuszcz. Pamiętajmy, że aby kaczka była dobra, nie może być pieczona we własnym tłuszczu. Jeśli ktoś lubi, obok pieczonej kaczki można dodać obrane i poćwiartowane owoce – dodajemy je na 15 minut przed końcem pieczenia. Z rosołowej kostki przyrządzamy pół szklanki wywaru i po 20 minutach pieczenia, polewamy nim kaczkę, jednocześnie zmniejszając temperaturę o 20 stopni. Zamiast rosołku można użyć także szklanki czerwonego wina. Co kilka minut polewamy kaczkę tłuszczem zbierającym się w naczyniu. Drób pieczemy około 1,5 godziny, w zależności od jego wagi. Przyjmuje się, że na każde 0,5 kg kaczki potrzeba 30 minut pieczenia.

Jeden komentarz to “Pieczenie kaczki”

  1. riko pisze:

    Bardzo fajny przepis, zwłaszcza dla wielbicieli mięsa z kaczki:) Według porad na blogu http://www.klub.dilmah.pl/blog/entry/herbata-w-kuchni-1/ do marynaty do kurczaka czy indyka warto dodać pół filizanku naparu z herbaty Lapsang Souchong lub Darjeeling. Ciekawe czy w przypadku kaczkii by się sprawdziło?!

Zostaw komentarz

top